Sensownie, na każdy temat

Kupujesz mieszkanie od dewelopera? O tym musisz pamiętać!

Zakup mieszkaniaJeżeli marzy Ci się zamieszkanie „na swoim”, musisz pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym proces zakupu mieszkania od dewelopera nie będzie aż taki skomplikowany. O czym musisz pamiętać i na co powinieneś zwrócić uwagę? Oto sześć kroków, dzięki którym bezstresowo kupisz mieszkanie swoich marzeń.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – co jest ważne?

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej nieruchomości, oszacuj swoje możliwości finansowe. Musisz wiedzieć, na jakie mieszkanie Cię stać – tyczy się to zarówno jego metrażu, jak i standardu wykończenia. W tym celu udaj się do banku lub innej instytucji pośredniczącej, która określi Twoją zdolność kredytową. Dzięki niej będziesz wiedział, ile maksymalnie możesz przeznaczyć na swoją inwestycję. Drugim krokiem jest zbadanie rynku: przeglądając ofertę deweloperów, zwróć uwagę na lokalizację, metraż oraz cenę za metr kwadratowy. Gdy już zdecydujesz się na konkretną nieruchomość, poznaj także opinie na temat firmy, która zajmuje się jej budową – czy jest ona godna zaufania, jakie doświadczenie posiada i jaki jest termin zakończenia budowy? By mieć pewność, że nowe mieszkanie posiada wszystkie niezbędne zezwolenia, a działka ma uregulowany status prawny, na wszelki wypadek jeszcze raz sprawdź wybranego dewelopera.

Kupno nowego mieszkania krok po kroku

Zdolność kredytowa przygotowana, nowe mieszkanie od developera Gama M – wybrane. Co dalej? Następnie musisz zadbać o dopełnienie procedur prawnych – konieczne jest podpisanie umowy wstępnej, ponieważ bez niej nie otrzymasz kredytu na sfinansowanie swojej inwestycji; co więcej, nie podpiszesz również tej końcowej. Oba dokumenty sporządzane są w formie aktów notarialnych i określają wszelkie informacje dotyczące harmonogramów, terminów płatności, standardów wykończenia, etc. Gdy podpiszesz umowę ostateczną, przechodzą na Ciebie zarówno wszystkie prawa dotyczące użytkowania nieruchomości, jak i obowiązki.
Budowa wreszcie dobiegła końca! Już tylko dwa kroki dzielą Cię od nowego lokum – najpierw deweloper musi wydzielić lokale mieszkalne oraz te niemieszkalne, czyli np. parking, piwnica, komórka lokatorska czy miejsce postojowe. Ostatnim etapem zakupu mieszkania w stanie deweloperskim jest jego odbiór: odbywa się on w obecności przedstawiciela firmy, a jego celem jest sprawdzenie, czy na pewno budowa i standard wykończenia zgadzają się z zapisami w umowie. Jeśli wszystko jest w porządku, odbierasz od niego klucze i… witaj w nowym domu!