Sensownie, na każdy temat

Kostiumy kąpielowe – zabłyśnij na plaży

Historia stroju kąpielowego jest równie zawiła jak historia damskiej bielizny, dlatego warto ją opowiedzieć, ponieważ ukazuje ona także to, w jaki sposób następowały zmiany obyczajowe w naszej kulturze. Historia stroju kąpielowego zaczyna się od pomysłu znanej pływaczki oraz aktorki Annette Kellerman, która wyszła na plażę ubrana w stój, który wzbudził ogromne kontrowersje. Z dzisiejszej perspektywy strój ten wygląda jak zwykła bielizna, która nie urzeknie żadnego mężczyznę, jednak świetnie nadaje się do spania. Jednak sto lat temu strój zrobił ogromne wrażenie.

Kobieta była bowiem ubrana w kostium, który odkrywał jej nogi, ramiona oraz szyję, co zostało uznane za obrazę obyczajowości. Kobieta została aresztowana za wystąpienie w tak nagannym, kusym stroju. Z dzisiejszej perspektywy postawa ówczesnych stróżów moralności cieszy, jednak należy pamiętać, że kobieta w ówczesnych czasach nie mogła pokazywać swojego ciała. W 1912 roku po raz pierwszy kobiety mogły uczestniczyć w zawodach pływackich i właśnie dla nich wymyślno kostiumy, jednak bardzo przypominały one męskie stroje. Kobiety po raz pierwszy założył takie stroje w trakcie olimpiady sportowej. Miały one obcisłe ramiona,  a także zakrywały uda do połowy. Były więc bardzo przyzwoite. W 1946 roku znany projektant zaprezentował pierwszy strój damski zwany atome, był on złożony z dwóch części.  Potem ten kostium przemianowano na bikini. Widok modelki w tym właśnie stroju wstrząsnął opinią publiczną.

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się plaże, gdzie nie trzeba posiadać na sobie żadnego stroju. Jednakże żaden producent ubrań nie pozwoli sobie na to, aby stracić zarobek, tak więc stroje kąpielowe nie wyjdą z mody. Będą projektowane przez najlepszych projektantów i wystawiane na aukcjach na pokazach mody. Kostiumy kąpielowe z pewnością nie znikną z półek sklepowych, nadal będąc obiektem pożądania wielu kobiet, które chcą wyglądać pięknie i modnie.