Sensownie, na każdy temat

Do czego służy tłuczeń kolejowy?

tłuczeń kolejowyNaukowcami którzy badają skalną najbardziej zewnętrzną warstwę skorupy ziemskiej są geolodzy. Choć potrafią wymienić wiele rodzajów skał i ich klasyfikacji, tłuczeń kolejowy raczej ich nie zainteresuje. A to dla tego że ta forma skalna nie występuje naturalnie w warstwie litosfery, nie jest też żadnym przykładem szczególnie cennego kruszcu.

Jest pospolitym materiałem skalnym wykorzystywanym najczęściej przy budowie dróg i linii kolejowych, oraz przy tworzeniu zapraw budowlanych. Jadąc koleją nie zawsze zastanawiamy się nad tym w jaki sposób została stworzona technologia z której korzystamy. Z różnych powodów nasza uwaga zostaje skierowana na inne tory. Niekiedy czekając na swój skład napotykamy na peronie na opóźnienia, późnienia pociągów to niestety spory problem w polskim przedsiębiorstwie kolejowym. Inną bolączką są składy niskiej klasy, w których zakupiony bilet nie wart jest swojej ceny. Toalety z których nie da się korzystać czy brak siedzących miejsc to warunki nie pasujące do czasów dwudziestego pierwszego wieku. Ostatnio jednak pojawiła się nadzieja że będzie nieco lepiej, dzięki funduszom unijnym oraz niedawno rozgrywanego turnieju Euro 2012 polska kolej przeszła małą renowację. Wymieniono część składów, wyremontowano niektóre dworce, niektóre trasy przeszły generalny remont. Wymieniono część naziemną torowiska taką jak belki, tory i tłuczeń kolejowy, a także nadziemną cześć trakcji i przewodów elektrycznych. Wszystkie te inwestycje to ciągle jednak mało. Przez długie lata w warunkach podróży niemal nic się nie zmieniło. Polski tabor kolejowy to ciągle statystycznie jeden ze starszych w Europie. Kibice którzy odwiedzili nasz kraj, najczęściej zwracali uwagę na polską gościnność, kuchnię i kulturę. Polskie drogi i kolej najczęściej pozostawiali bez komentarza, może nie jest u nas tak najgorzej, ale ciągle jeszcze daleko nam do standardów jakie panują u naszych zachodnich sąsiadów.

Rozwój cywilizacyjny spowodowany był za każdym razem tym, że człowiek próbował podporządkowywać sobie surowce jakimi obdarzyła go natura. Wykorzystanie kamieni od wieków było powodem rozwoju. Materiał ten używany był do tworzenia broni, wskrzeszania ognia a potem do budowy domów. Od tamtego czasu nie zmieniło się wiele aby wybudować obiekty infrastruktury w dalszym ciągu pozyskujemy surowce takie jak żwir, piasek czy tłuczeń kolejowy.